ZBIGNIEW KOŁACZEK NAGRODZONY W RUMUNII

Dyrektorem i pomysłodawcą projektu jest Nicolae Ionita, niestrudzony propagator kultury rumuńskiej w świecie. Artyści z 54 krajów zgłosili prace, których tematem są twórcy światowej literatury, w tym również przedstawiciele literatury rumuńskiej (Mircea Eliade, Eugene Ionesco i Tristan Tzara).

Wśród laureatów znalazł się Zbigniew Kołaczek, który otrzymał Award for Excellence za portret polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Nagrodzeni artyści zostali dodatkowo uhonorowani wystawami indywidualnymi, które odbywają się w 11 miastach Rumunii. Wystawę prac Zbigniewa Kołaczka pt. ,,O magiu maribor scritori ai lumii"(,, Hołd dla wielkich pisarzy świata") można oglądać od połowy listopada do połowy grudnia 2023 roku w Biblioteca Județeană "V.A. Urechia" w Galati. Obok portretów pisarzy z całego świata (m.i. William Shakespeare, Dante Alighieri, Marcel Proust, Jules Verne) znalazły się podobizny przedstawicieli literatury polskiej: Jana Długosza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Jana Kochanowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, Bolesława Leśmiana i księdza Jana Twardowskiego. Jest też portret tureckiego poety Nazima Hikmeta mającego polskie korzenie. Oryginały prac pochodzą ze zbiorów zagranicznych i krajowych (BWA Galeria Zamojska w Zamościu).

To kolejny sukces żyrardowskiego artysty, a zarazem nauczyciela Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie i Zespołu Szkół Nr 1 "Elektryk". Za swoją twórczość otrzymał nagrody i wyróżnienia w Polsce, Włoszech, Słowacji, Luksemburgu, Macedonii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Korei, Indiach, Filipinach, Egipcie, Chorwacji i na Tajwanie. Jego prace były pokazywane w ponad sześćdziesięciu krajach świata.