SUKCESY RECYTATORSKIE

63. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

28 kwietnia odbyły się Wojewódzkie Eliminacje 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej. Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowała w tym roku m.in. Julia Ksit, która przeszła pomyślnie eliminacje miejskie. II etap – wojewódzki, odbywał się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów.

Julia wzięła udział w konkursie w kategorii poezji śpiewanej. Był to jej pierwszy występ z takim repertuarem, który wymagał wiele pracy i innego przygotowania. Opiekunem teatralnym Julii jest Hanna Fibich, a stroną wokalną zajęła się Agnieszka Orzechowska. Dzięki współpracy Tomasza Sosnowskiego (autora aranży) oraz Jerzego Paruszewskiego (autora tekstów), udało się osiągnąć sukces.

Uznanie jury w składzie: Jarosław Gajewski – aktor, profesor Akademii Teatralnej i. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, prorektora i dyrektora Artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie, Jana Zdziarskiego – specjalisty kultury mowy, byłego wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie, wiceprezesa Towarzystwa Kultury Teatralnej, Marcina Fibicha – muzyka, zyskał utwór „Żal” do tekstu Jerzego Paruszewskiego i muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Tomasza Sosnowskiego. Wspólnymi siłami udało się osiągnąć sukces. Julia została finalistką zdobywając II miejsce oraz kwalifikacje do finału.

"Warszawska Syrenka"

Recytatorzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zdominowali gminne oraz powiatowe eliminacje konkursu "Warszawskiej Syrenki". Po zajęciu czołowych lokat na szczeblu miejskim trójka reprezentantów Młodeku znakomicie spisała się w etapie powiatowym, którego organizatorem był Mszczonowski Ośrodek Kultury.

Miło nam poinformować, że podopieczni naszej placówki, uczestnicy zajęć recytatorskich i teatralnych zwyciężyli w swoich kategoriach: Urszula Chocyk (opiekun Ewa Szklarska) oraz Ryszard Litewnicki (opiekun Hanna Fibich), zaś Zosia Niewiadomska, pracująca również pod okiem Hanny Fibich, otrzymała wyróżnienie. Rysio i Ula mieli możliwość reprezentowania Powiatu Żyrardowskiego w wielkim finale. Zmagania finałowe odbyły się w dniach 14 i 15 kwietnia w Centrum Promocji Kultury dla Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. W kategorii wiekowej klas VII oraz gimnazjalnych trzecie miejsce zajęła Ula Chocyk.

41. Konkurs Recytatorski ,,Warszawska Syrenka” przeprowadzony został w dniach 14 i 15 kwietnia 2018 roku w Centrum Promocji Kultury w Warszawie. Przesłuchanych zostało 168 uczestników eliminacji finałowych województwa mazowieckiego. Jury obradowało w składzie: Jerzy Łazewski – przewodniczący, aktor, Joanna Kwiatkowska- aktorka i Leszek Zduń- aktor. „(…)Nie było to łatwe, gdyż konkurencja była silna i duża – w poszczególnych eliminacjach konkursowych na Mazowszu uczestniczyło blisko kilka tysięcy osób(…)” - powiedziała Beata Połaczyńska, Dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Warto zwrócić uwagę, że to zdobycie tej nagrody było nie lada wyczynem, gdyż nasi wychowankowie, aby dotrzeć do finału, musieli przejść 4 etapy konkursu pokonując przy tym bardzo dużą ilość recytatorów. Jury podkreśliło wysoki poziom uczestników konkursu. Zauważyło dużą staranność w doborze repertuaru, jednocześnie zachęciło do dalszych poszukiwań artystycznych.

 

Witaj Majowa Jutrzenko ”

Angelika Kaliszewska została laureatką XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej„ Witaj Majowa Jutrzenko ”dla uczczenia 100 - lecia odzyskania niepodległości w Warszawie, zdobywając wyróżnienie. Angelikę do konkursu przygotowała pani Ewa Szklarska. Konkurs przeznaczony był dla szkół stołecznych i mazowieckich. Organizatorami konkursu było Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej oraz Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi.

Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury powołane przez organizatorów, które brało pod uwagę w szczególności: dobór i rozumienie tekstu, poprawność i ekspresję wypowiedzi;, umiejętność prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością; oraz dykcję i opanowanie tekstu. Uczestnicy konkursu podzieleni byli na cztery kategorie, Angelika startowała w kategorii klas I-III i w niej była jedyną laureatką spoza Warszawy. Została wyłoniona spośród 50 finalistów tego konkursu i trzeciego etapu zarazem.

To bardzo duże osiągnięcie tej zdolnej młodej recytatorki. Angelika Kaliszewska to 9 letnia dziewczynka na co dzień rozwijająca swoje talenty w zajęciach recytatorskich, oraz teatralnych teatru MASKARADA, pod okiem pani Ewy Szklarskiej. Piętnasty Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej zakończy uroczysta gala z występami laureatów w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich - Plac Bankowy3) Gratulujemy!