Zbigniew KoŁaczek w BoŚni i Hercegowinie

Jego karykatura przedstawiająca niderlandzkiego malarza i rysownika przełomu późnego gotyku i wczesnego renesansu - Hieronima Boscha otrzymała wyróżnienie w postaci dyplomu honorowego. Jury konkursowe składające się z siedmiu członków pierwsze miejsce przyznało Pablo Lopezowi z Urugwaju, drugie Hamidowi Soufi z Iranu, a trzecie Fabrice Rodriguezowi Garcia z Brazylii.

Według Miladina Berica, satyryka, aforysta i członka rady redakcyjnej ,,Nosorożca", konkurs został zdominowany przez portrety wybitnych malarzy XX wieku, takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali i Diego Rivera. Wystawa pokonkursowa została otwarta w dniu 31stycznia 2017 roku w Banja Luce, w Narodowej i Uniwersyteckiej Bibliotece Republiki Serbskiej. (Republika Serbska jest jedną z dwóch autonomicznych części wchodzących w skład Bośni i Hercegowiny, a Banja Luka jest jej stolicą.) Ekspozycję można oglądać do końca lutego.

Na wystawie zostało zaprezentowanych sześć prac polskiego artysty. Są to portrety Giorgio de Chirico, Giuseppe Arcimboldo, Jacksona Pollocka, Petera Paula Rubensa, Rafaela Santi i wyróżnionego Hieronima Boscha. Warto przypomnieć, że prace mieszkającego w Żyrardowie artysty były prezentowane na międzynarodowych wystawach w ponad czterdziestu krajach świata. Jest on również laureatem nagród
i wyróżnień w konkursach międzynarodowych w Polsce, Słowacji, Macedonii, Chinach, Tajwanie, Korei, Indiach, Bośni i Hercegowinie, Rumunii i Luksemburgu.